SON DAKİKA
  • Son dakika haberibulunmamaktadır.

Az Bulutlu Az Bulutlu 1°C / -7°C
AİLE-SAĞLIK

Sigara Gözde Kanser Etkisi Yapıyor

26 Kasım 2014, 09:42

Sigara içmenin akciğer başta olmak üzere çeşitli kanser risklerini artırdığını bilmeyen yok gibidirfakat bu kötü alışkanlığın görme üzerine olan olumsuz etkileri hakkında yeterli bilginiz var mı?

Kovancılar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Maryo Cenk KOHEN yaptığı açıklamada; “ Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD- sarı nokta hastalığı) sigara içmenin göz sağlığı üzerinde oluşturduğu en önemli tehdittir. Sarı nokta hastalığı ile sigara içme arasındaki ilişki, sigara içme ve akciğer kanseri riski arasındaki ilişki kadar güçlüdür, ancak çok fazla bilinmemektedir.  

Makula (sarı nokta) retinanın merkezidir; makulayı baktığımız yeri görmekte kullanırız. Makula hasta olduğunda okuma, araba kullanma, yüzleri seçme, televizyon seyretme vb… fonksiyonlarımız etkilenir. Sarı nokta hastalığı 65 yaş üzerindeki kişilerde en önde gelen görme azlığı nedenidir. Sigara içiminin de ayrıca YBMD(yaşa bağlı makula dejenerasyonu)'yla ilişkili olduğu bildirilmektedir. Sebepler tam olarak anlaşılamasa da sigara içiminin bu hastalığın önlenmesinde kontrol edilebilen tek faktör olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca sigara, maruz kalma miktarına bağlı olarak, sigara içmeyenlerde de benzer tehlike oluşturmaktadır. Sigara içilen ortamı solumakla alınan toksinler kan akımı bozukluğuna, kılcal damarda tıkanıklıklara, dolayısıyla göz sağlığı için esas olan maddelerin göze ulaşımının kesilmesine neden olur. Sonuçta oluşan serbest radikal adlı zararlı kimyasal maddeler sağlıklı hücrelerde normal fonksiyonun aksamasına ve gözde hastalığa yol açar…

Sigara kullanımının risk oluşturduğu diğer göz hastalıkları:

Katarakt: Amerika ve ingilterede yapılan detaylı ve çok katılımlı çalışmalarda sigara içen gruptaki insanların daha fazla katarakt olduğu ve sigaraya yeni başlayan grup insanlarda ise katarakt oluşumunun hızlandığı görülmüştür.

Glokom: Sigara içimi ayrıca damarların büzüşmesine sebep olarak göz basıncının artışına ve optik sinire zarar veren glokom hastalığına sebep olmaktadır. 

Gravesoftalmopati : Bu durum sıklıkla tiroid hastalığı ile birlikte görülür; gözün hareketlerini kontrol eden kaslarda bozukluk ve gözün öne doğru itilmesi ile sonuçlanır. Sigara kullanımının tiroid hastalığına yakalanma riskini artırdığı gösterilmiştir.

Diabetik Retinopati: Çalışma sonuçları diabetik retinopati ile sigara içimi arasında direkt bir bağlantı göstermese de tüm uzmanlar hastalığın ilerlemesinin durması için sigarnın bırakılması gerekliliğinde hem fikirdirler. Sigara kullanmayı bırakmanın zor olduğu gerçektir, ancak diğer zararlarının yanı sıra gözünüzde neden olduğu hasarı önlemek için bu zorluğun üstesinden gelmemiz gerektiğinin altını önemle çizmek isterim. Sigaranın içindeki kimyasal maddeler (400 tane kadar) kana karıştıktan sonra göze zarar vermeye başlarlar. Tütün dumanının içindeki maddeler konjunktiva denilen gözün etrafındaki ince membrandan enflamasyona yol açarak kızarıklık ve sulanmaya yol açabilirler.Amerika ve İngiltere de yapılan detaylı ve çok katılımlı çalışmalarda sigara içen gruptaki insanların daha fazla katarakt olduğu ve sigaraya yeni başlayan grup insanlarda ise katarakt oluşumunun hızlandığı görülmüştür.Sigara içinde ayrıca YBMD (yaşa bağlı makula dejenerasyonu)'yla ilişkili olduğu bildirilmektedir. sebepler tam oalrak anlaşılaması da sigara içiminin bu hastalığın önlenmesinde kontrol edilebilen tek faktör olduğu bilinmektedir.Çalışma sonuçları diabetik retinopati ile sigara içimi arasında direkt bir bağlantı göstermese de tüm uzmanlar hastalığın ilerlemesinin durması için sigaranın bırakılması gerekliliğinde hem fikirdirler.Sigara içimi ayrıca damarların büzüşmesine sebep olarak göz basıncının artışına ve optik sinire zarar veren glokom hastalığına sebep olmaktadır.” dedi. 

SIRADAKI HABERLER
300x252
Reklam Alanı
EN ÇOK OKUNANLAR
 

AK Parti Elazığ`da başkan adaylarını tanıttı

Elazığ Yakup Kılıç Spor Salonu'nda gerçekleştirilen aday tanıtı »»

 

Elazığ`da 212 köy yolu açıldı, 15`inde çalışma sürüyor

Elazığ'da etkili olan kar yağışının ardından kapanan köy yollarından 212 »»

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir Elazığ`a gelecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir 15 OCak S »»

 

DAHA FATLA ÜRETİM VE DAHA FAZLA İSTİHDAM HEDEFLİYORUZ…

DAHA FATLA ÜRETİM VE DAHA FAZLA İSTİHDAM HEDEFLİYORUZ…

»»

 

Elazığ`da stadın yıkımı başladı

Spor Toto 1. Lig'de mücadele eden Elazığspor ve TFF 3. Lig ekibi Elaziz »»

 

Kopan kayaya tren çarptı, facia ucuz atlatıldı

Elazığ'ın Palu ilçesinde kopan kayanın trene çarpması sonucu ma »»

 

Tunceli Valisi Sonel`den Elazığspor`a davet

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, iç saha maçlarını başka şehirlerde »»

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Elazığ’a gelecek.

Bakan Dönmez, ziyaretinde Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve AK Parti »»

 

Meteorolojiden 5 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından y »»

 

Elazığ`ın 6 ilçesinde kar 77 köy yolunu kapattı

Elazığ'ın ilçelerinde etkili olan kar yağışının ardından 6 ilçe »»

GAZETENİN SAYILARI ANKETLER ABONELİK AVANTAJLARI

WEB SİTEMİZDEN MEMNUNMUSUNUZ ?
Haber yayınlarımızdan memnun musunuz?
Ayışığı Medya | Yeni Mah. Gazi Cad. No:84/1 ELAZIĞ | Tel: 05321201910 Faks:
Copyright © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır