SON DAKİKA
  • Son dakika haberibulunmamaktadır.

Az Bulutlu Az Bulutlu 10°C / -2°C
AİLE-SAĞLIK

Diş Hastalıklarının Nedeni Kötü Ağız Bakımı

25 Kasım 2014, 09:42

lazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” sebebiyle halkın bilgilendirilmesi ve ağız - diş sağlığına dikkat çekmek amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi yaptığı açıklamada;

“ Dünya Sağlık Örgütü; diş ve diş eti rahatsızlıklarını, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından biri olarak tanımlamaktadır.

 Ağız ve dişteki rahatsızlıkların yarattığı problemler ağız ile sınırlı kalmayıp bütün vücudu etkilemektedir. Yapılan araştırmalar kötü ağız hijyeninin kardiyovasküler hastalıklar, Osteoporoz, üst solunum yolu enfeksiyonu, diyabet, gebelerde düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riskini arttırdığını göstermiştir. Diş eksikliklerinde yeterli çiğneme yapılamadığı için sindirim sisteminde problemler oluştuğu bildirilmiştir.

 Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının temel nedeni kötü ağız hijyenidir. Ağız hijyenini diş ve çevre dokuların doğru bir yöntemle, düzenli olarak fırçalanması, diş ipi kullanımı ve doğru beslenme ile sağlayabiliriz. Ağız ve dişlerin etkin olarak temizlenmesinde bütün dişlerin tüm yüzeylerinin temizlenmesi, diş etlerine masaj yapılarak kan dolaşımının sağlanması önemlidir. Dişlerin dudak ve yanağa bakan yüzeyleri, dile bakan yüzeyleri dairesel hareketlerle, çiğneyici yüzeyleri ise ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi günde en az iki defa olmak üzere, yemeklerden sonra ve özellikle gece yatmadan önce yapılmalıdır. Gece uykuya temiz olmayan bir ağızla yatıldığında; ağızda kalan besin artıkları ağız uyku esnasında kapalı olduğu için artan sıcaklıkla birlikte bakteriler için mükemmel bir besi yeri oluşturur. Bu nedenle gece yatmadan önceki ağız temizliği çok önemlidir.

 Tüketilen besinlerin cinsi de çürük oluşumunda önemli bir etkendir. Beslenme konusunda doğru tercihler yapılarak çürük riski azaltılabilir. Diş dostu olarak kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Özelikle büyüme ve gelişme çağında kalsiyum, fosfor içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Nişastalı şekerli gıdaların tükürük akışının çok olduğu ana öğünlerde tüketilmesi daha uygundur. Öğün aralarında elma, havuç, yerfıstığı gibi mekanik temizlemeye yardımcı gıdalar tüketilmelidir. Bebeklerde süt, yoğurt gibi gıdalara şeker eklenerek verilmesi, emziklerin bal, pekmez, reçel gibi yiyeceklere batırılarak verilmesi çok hızlı ilerleyen çürüklerin oluşmasına sebep olur.

 

 Düzenli diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır. Bu sayede kişinin farkında olmadığı basit bir diş problemi, erken teşhis edilerek kısa ve ağrısız bir şekilde çözülür.” Dedi 

SIRADAKI HABERLER
Sonraki Haber
Son 7 gün haber eklenmedi.
300x252
Reklam Alanı
EN ÇOK OKUNANLAR
Son 7 gün haber eklenmedi.
GAZETENİN SAYILARI ANKETLER ABONELİK AVANTAJLARI

WEB SİTEMİZDEN MEMNUNMUSUNUZ ?
Haber yayınlarımızdan memnun musunuz?
Ayışığı Medya | Yeni Mah. Gazi Cad. No:84/1 ELAZIĞ | Tel: 05321201910 Faks:
Copyright © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır