SON DAKİKA
  • Son dakika haberibulunmamaktadır.

Az Bulutlu Az Bulutlu 1°C / -7°C
AİLE-SAĞLIK

`Çocuklarda astımı diğer hastalıklardan ayırmak zor`

20 Ekim 2013, 09:34

Çocuk Alerji Uzmanı Dr. Hande Alp, astım ile diğer hışıltılı hastalıkların ayrımının tam olarak yapılmasının zor olduğunu belirterek, 6 ay ile 59 ay arası yaştaki çocuklara grip aşısı yapılmasını önerdi.

Alerji Uzmanı Dr. Hande Alp, çocuklarda bronşiolit ve astım hastalıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda astım ve diğer hışıltılı hastalıkların ayrımını tam olarak yapmanın çok zor olduğunu söyleyen Dr. Alp, "Çünkü bu hastalıklar hem şikayetler açısından birbirlerine benzerler hem de küçük yaşlarda solunum fonksiyon testleri gibi yardımcı testlerin yapılması mümkün olmayabilir. Göğüste hışıltı (wheezing) küçük çocuklarda sık görülür ve çoğunlukla üst solunum yolunun gribal enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişir. Erken yaşlarda sık tekrarlayan bronşioliti olan çocukların yaklaşık yüzde 6’sında, ilerleyen yaşla beraber ataklar tamamen kesilir, bu çocukların yüzde 39’unda ise sadece ara ara astım benzeri şikayetler olur." dedi.

GENETİK YATKINLIK YÜZDE 34

Astım gelişimi ile ilgili son zamanlarda yapılan bazı bilimsel çalışmalara da işaret eden Dr. Hande Alp, şöyle devam etti: "Araştırmalara göre, annenin hamilelikte yediği içtiği şeylerle bebekte ileride astım olması arasında özel bir ilişki kurulamamıştır. Astıma yatkınlığı belirleyen çok sayıda gen olmasına rağmen, genetik yatkınlık sadece yüzde 34 çocukta astımın ortaya çıkışını doğrudan etkilemekte, yüzde 66’sı ise çevresel koşullara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetik yatkınlık toplumdan topluma ve ırktan ırka değişmektedir. Günümüzde astıma yatkınlık için genetik test yapılması önerilmemektedir. Bu konu üzerinde çok sayıda araştırma sürdürülmektedir. Özellikle geçirilen gribal enfeksiyonlar bronşiolit ve ileride astım gelişmesinde rol oynayabilir. Ancak her gribal enfeksiyon bu hastalıklara yol açmaz. Çocuğun hangi yaşta ve hangi gribal enfeksiyonlarla karşılaştığı önemli görünmektedir.

TOZ AKARLARINA ÖNLEM ALINMALI

Çocuğun astım olması için tek bir alerjik yatkınlık değil, birçok faktör gerekmektedir. Ancak bazı özelliklerin birlikte bulunduğu çocuklarda astıma yatkınlık artmaktadır. Örneğin, erken yaşlarda toz akarı gibi çevresel alerjenlere duyarlılık ve saman nezlesi, gıda alerjisi, birinci derece akrabalarda astım öyküsü erken yaşlarda bronşiolit geçiren bir çocuğun ileri yaşlarda astım olması ihtimalini artırır. Erken yaşlarda toz akarları gibi sık rastlanılan çevresel alerjenlerden çocuğu korumak da bronşiolit geçiren bir çocuğun astıma dönmesine engel olamamaktadır ancak astımı olan bir çocukta toza alerji varsa, toz akarlarına yönelik tedbirlerin alınması astımın daha iyi kontrol edilmesini sağlamaktadır."

PARASETAMOL TARTIŞMASI

Çocuk Alerji Uzmanı Dr. Hande Alp, üzerinde durulan başka bir konunun da ‘parasetamol’ içeren ilaçların astımlı çocuklarda komplikasyon riskini artırdığı yönündeki endişeler olduğuna dikkati çekti. Dr. Alp, "Son zamanlarda yapılan çalışmalar ‘parasetamol’ içeriğinden çok, bu çocuklarda ateşe neden olan ve ateş düşürücü verilmesini gerektiren solunum sistemi enfeksiyonlarının astıma eğilimi olan çocuklarda komplikasyonlara neden olduğunu göstermektedir. Astımlı çocuklarda ateşin tedavisinde kullanılacak en ideal ilacın ne olduğuna dair ortak bir görüş bulunmayıp bu konudaki çalışmalar sürmektedir." dedi.

ÇOCUKLARA GRİP AŞISI ÖNERİSİ

Dr. Hande Alp, 6 ay ile 59 ay arası yaştaki tüm çocukların grip aşısı ile aşılanmasının önerildiğini de hatırlatarak, şöyle devam etti: "Astım veya bronşiolit gibi solunum sistemi hastalığı olan çocuklarda aşılanma daha da önemlidir. Bu çocukların özellikle 3039 yaş arasındaki genç anne ve babalarının aşılanmasının da enfeksiyonun yayılmasını önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Enjeksiyon şeklinde yapılan grip aşısı inaktif bir aşı olup, içinde canlı virüs bulundurmaz." Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı eleştiren ABD’de gazetelerdeki haberlere Twitter üzerinden verdiği cevapla tepki gösterdi.
ABD gazetelerinden Wall Street Journal ve Washington Post’taki makalelerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik sözler üzerine Bekir Bozdağ, tepkisini şöyle dile getirdi: “Hakan Fidan'ın millet, milletin tam egemenliği, vatan, devlet, bayrak ve bağımsızlığımıza sadakati tamdır, tartışılmaz. Sayın Fidan hakkında yazılan haber ve yorumlar ile bazı güçlerin ona karşı duruşlarının ana nedeni, onun bu değerlere tartışmasız sadakatidir. Sayın Başbakanımızın Fidan'ı atamasının ne kadar doğru/stratejik bir tercih olduğunu, yazılan haber ve yorumlar bir kez daha göstermiştir. Herkes şunu iyi bilmeli ki Türkiye ve Türkiye'yi yöneten AK Parti Hükümeti, diktiği Fidan'ı sökmez, söktürmez. Herkes bu gerçeği görmelidir.” ELAZIĞ AYIŞIĞI MEDYA

SIRADAKI HABERLER
300x252
Reklam Alanı
EN ÇOK OKUNANLAR
 

AK Parti Elazığ`da başkan adaylarını tanıttı

Elazığ Yakup Kılıç Spor Salonu'nda gerçekleştirilen aday tanıtı »»

 

Elazığ`da 212 köy yolu açıldı, 15`inde çalışma sürüyor

Elazığ'da etkili olan kar yağışının ardından kapanan köy yollarından 212 »»

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir Elazığ`a gelecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir 15 OCak S »»

 

DAHA FATLA ÜRETİM VE DAHA FAZLA İSTİHDAM HEDEFLİYORUZ…

DAHA FATLA ÜRETİM VE DAHA FAZLA İSTİHDAM HEDEFLİYORUZ…

»»

 

Elazığ`da stadın yıkımı başladı

Spor Toto 1. Lig'de mücadele eden Elazığspor ve TFF 3. Lig ekibi Elaziz »»

 

Kopan kayaya tren çarptı, facia ucuz atlatıldı

Elazığ'ın Palu ilçesinde kopan kayanın trene çarpması sonucu ma »»

 

Tunceli Valisi Sonel`den Elazığspor`a davet

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, iç saha maçlarını başka şehirlerde »»

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Elazığ’a gelecek.

Bakan Dönmez, ziyaretinde Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve AK Parti »»

 

Meteorolojiden 5 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından y »»

 

Elazığ`ın 6 ilçesinde kar 77 köy yolunu kapattı

Elazığ'ın ilçelerinde etkili olan kar yağışının ardından 6 ilçe »»

GAZETENİN SAYILARI ANKETLER ABONELİK AVANTAJLARI

WEB SİTEMİZDEN MEMNUNMUSUNUZ ?
Haber yayınlarımızdan memnun musunuz?
Ayışığı Medya | Yeni Mah. Gazi Cad. No:84/1 ELAZIĞ | Tel: 05321201910 Faks:
Copyright © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır