SON DAKİKA
  • Son dakika haberibulunmamaktadır.

Az Bulutlu Az Bulutlu 10°C / -2°C
GÜNDEM

Fethiye lezzetlerini tanıtacak 32 kişilik ekip arazide çalışmaya başladı

10 Temmuz 2013, 11:55

Dünyanın önde gelen tur operatörlerinden TUI’nin İngiltere’deki tur satış danışmanlarından oluşan 32 kişilik bir ekip, Fethiye Lezzeti Projesi’ni yerinde incelemek amacıyla Keçiler, Arpacık ve Yanıklar köylerini ziyaret etti.

    İngiliz Seyahat Vakfı(The Travel Foundation), İngiliz tur operatörleri Cooperative Travel, Thomas Cook ve TUI Fethiye'nin lezzetlerini araştırmak için başlattıkları projeyi sorunsuz yürütüyor. 2 yıl boyunca bölgede yetiştirilen ürünlerin turizmde kullanılmasının masaya yatırılacağı proje ile ilçenin pazarlamasının deniz, kum, güneş üçgeninden çıkartılarak lezzetleri ile birlikte yetiştirilen tarım ürünlerinin de pazarlamaya dahil edilmesi sağlanacak. Fethiye’deki otelleri daha fazla yerel yaş meyve sebze kullanımına teşvik etmek için 2012 yılı Ekim ayında başlatılan Fethiye Lezzeti projesi 5 köyde 25 çiftçi ile üretim ve eğitim çalışmalarına devam ediyor. Projeye İngiliz Seyahat Vakfı(The Travel Foundation), İngiliz tur operatörleri Cooperative Travel, Thomas Cook ve TUI destek veriyor.

    Tur operatörü TUI’nin İngiltere’deki tur satış danışmanlarından oluşan 32 kişilik bir ekip, Fethiye Lezzeti Projesi’ni yerinde incelemek amacıyla Keçiler, Arpacık ve Yanıklar köylerini ziyaret etti. Keçiler’de biber, domates ve patlıcan tarlalarını gezen üretim ile ilgili bilgi alan ekip, projede çalışan çiftçilerin evlerine de konuk oldu. Daha sonra Arpacık Köyü’ne giden TUİ çalışanları yine proje ile birlikte çalışan bir çiftçinin bahçesinde kiraz topladı.

    Ekibe liderlik eden Melissa Bellamy, Fethiye’nin bir tatil bölgesi olarak birçok özelliği olduğunu, ekip olarak turistlerin henüz çok fazla ziyaret etmedikleri yerlere giderek Fethiye’nin gizli kalmış güzelliklerini tecrübe ettiklerini söyledi. Sürdürülebilir kitle turizmi açısından Fethiye’nin rakiplerini göre çok büyük avantajları olduğunu kaydeden Bellamy; Fethiye Lezzeti Projesi’nin köylere olan ilgiyi arttırabileceğini ve kitle turizmi ile kırsal turizm arasında köprü vazifesi görebileceğini sözlerine ekledi.

    Fethiye'nin sadece deniz, güneş, kum çerçevesinde sunulmaması gerektiğini söyleyen Thomas Cook turizm acentası temsilcisi Joanne Baddeley, eldeki zenginliklerin bir şekilde pazarlanması gerektiğine işaret etti. Fethiye'nin yeni turizm modellerini kaldırabilecek kapasiteye sahip olduğunu sözlerine ekleyen Baddeley, Fethiye Lezzeti Herzaman projesinin bu adımı sağlayacak bir çalışma olduğunu açıkladı. CİHAN

SIRADAKI HABERLER
Sonraki Haber
Son 7 gün haber eklenmedi.
300x252
Reklam Alanı
EN ÇOK OKUNANLAR
Son 7 gün haber eklenmedi.
GAZETENİN SAYILARI ANKETLER ABONELİK AVANTAJLARI

WEB SİTEMİZDEN MEMNUNMUSUNUZ ?
Haber yayınlarımızdan memnun musunuz?
Ayışığı Medya | Yeni Mah. Gazi Cad. No:84/1 ELAZIĞ | Tel: 05321201910 Faks:
Copyright © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır